Łatki do dętek – przeznaczenie, gdzie kupić?

Łatki do dętek są przeznaczone do trwałej, szczelnej naprawy dętek praktycznie we wszystkich rodzajach opon. Niemiecki producent materiałów naprawczych do dętek i opon, Rema Tip top, oferuje szeroką gamę materiałów na podstawie przeprowadzanych testów dedykując odpowiednie wielkości materiałów do wybranego rodzaju dętki. Znajdziemy tu zarówno łatki do naprawy dętek w jednośladach – najczęściej łatki do dętek rowerowych, ale i dętek motocyklowych, ponadto w ofercie znajdują się dedykowane łatki do dętek samochodów osobowych, ciężarowych czy rolniczych.

Ich zadaniem jest przywrócenie pełnej użyteczności i szczelności dętki. Dzięki odpowiedniemu materiałowi z jakiego są wykonane, łatki dętkowe rozciągają się równomiernie we wszystkich kierunkach po napompowaniu dętki.

Naprawa dętki jest na pozór bardzo łatwym procesem. Naprawy z użyciem łatek dętkowych wykonywane są w temperaturze otoczenia (tzw. technologia na zimno), dzięki czemu nie ma konieczności przeprowadzania jej w warsztacie wulkanizacyjnym, a jeśli już tam się udamy wulkanizator nie musi stosować specjalistycznych pras do wulkanizacji. Materiał naprawczy jakim jest łatka do dętek, ulega tzw. samowulkanizacji, co oznacza, że naprawa wykonywana jest w krótkim czasie, a bezpośrednio po jej wykonaniu dętkę można przekazać do użytkowania. Niewątpliwą zaletą łatek do dętek jest szybka i łatwa aplikacja oraz pięcioletni okres przydatności

Najpopularniejszym rodzajem latek do dętek są łatki do dętek rowerowych. Ich zaletą jest łatwość samodzielnego wykonania naprawy. Wystarczy zlokalizować uszkodzenie, zmierzyć jego wielkość oraz dobrać odpowiednią wielkość materiału naprawczego oraz zaopatrzyć się w płyn wulkanizacyjny w odpowiedniej do wielkości uszkodzenia pojemności, a następnie przestrzegać załączanej do opakowania, graficznej instrukcji postępowania. Łatki do dętek dostępne są od średnicy 16 mm dla bardzo małych przebić aż po łatki w rozmiarze 35 mm. Użytkownicy motocykli mają do dyspozycji łatki dętkowe w rozmiarach od 30 mm średnicy aż po łatki motocyklowe owalne w rozmiarze 74 x 37 mm.  W praktyce im większy pojazd tym większe uszkodzenie możliwe jest do naprawy przy użyciu łatek do dętek.

Najczęściej materiały do naprawy dętek znaleźć można w sklepach rolniczych lub rowerowych. Łatki do dętek powinny również stanowić niezbędne wyposażenie warsztatów wulkanizacyjnych, gdyż niejednokrotnie użytkownik jednośladu w obawie przed brakiem skuteczności własnych działań, będzie szukać pomocy właśnie u wulkanizatora. Mimo, iż panuje przekonanie o dominacji opon bezdętkowych, warto pamiętać, że tego typu usługa to szybki sposób na realizację przez warsztat dodatkowego zarobku.

Łatki do dętek rowerowych dostępne są również w postaci gotowych zestawów, składających się z pudełka, kleju oraz łatki odpowiedniej wielkości. Jeśli zakup w sklepie stacjonarnym nie jest możliwy, bo takiego w naszej okolicy nie ma, z łatwością można nabyć ja za pośrednictwem sklepów internetowych lub portali aukcyjnych.